Sierpniowa porcja audiobooków

Przed Wami kolejna porcja książek, które przesłuchałem w sierpniu. Może znajdziecie coś dla siebie 😉

Czuła przewodniczka. Natalia de Barbaro 

Podobno to książka od kobiety dla kobiet i pewnie z taką intencją była ona napisana. Ja jednak dostrzegłem w niej dużo wartościowych rzeczy również dla mężczyzn. Od tego jak rozmawiać ze swoją żoną, partnerką, czy po prostu osobą, na której ci zależy.

Do tego jak powinniśmy się traktować nawzajem. Z wieloma sytuacjami opisanymi w tej książce sam miałem styczność i myślę sobie, że gdybym rozumiał i wiedział skąd się wzięły może inaczej bym zareagował. Ta książka, to pozycja, po której przeczytaniu po prostu lepiej się żyje.

Cywil w Berlinie. Antoni Sobański

Bardzo lubię słuchać jak się żyło ludziom w dawnym czasie i jak wyglądała codzienność. W moim odczuciu historii uczyć się najłatwiej od pasjonatów oraz od ludzi, którzy daną historię przeżyli bądź w danym miejscu byli. Nie inaczej jest tutaj. Autor był świadkiem m.in. słynnego palenia książek w maju 1933 roku w Berlinie. W swojej książce, a tak naprawdę w cyklu reportaży opisuje jak wyglądał Berlin na co dzień, jakie były hitlerowskie Niemcy na 5 lat przed wybuchem II Wojny Światowej.

Bardzo ważna jest tutaj perspektywa człowieka/autora, który przyjaźnił się z Niemcami i znał wszystkie punkty kulturalne na mapie Berlina. A co się dzieje przez rok od dojścia Hitlera do władzy? Brak cudzoziemców, notoryczne przekłamania w prasie… tworzy się nowy zmanipulowany naród. Aż dziwne, że nikt nie jest w stanie tego zmienić. Czemu? Odpowiedzi szukajcie m.in w tej książce.

Lucia Słotka. Milioner, który napisał testament. Marta Guzowska i Leszek Talko

Skuszony pierwszą częścią przesłuchałem kolejną. Równie dobrze się tego słucha i znowu ma się wyobrażenie, że to taki kryminał z przymrużeniem oka.

Tym razem tytułowa bohaterka ma zająć się wydarzeniem, na którym pewien milioner chciałby odczytać swojej bliższej i dalszej rodzinie testament. Coś mi mówi, że niedługo powstanie kolejna część.

Prawda. Krótka historia wciskania kitu. Phillips Tom

Matko, jak ja szukałem takiej książki!

Jeżeli zadawaliście sobie kiedyś pytanie, gdzie leży prawda to ta książka może trochę pomóc Wam zrozumieć, że znalezienie jej często graniczy z cudem.

Żyjemy w erze fake newsów i tego, że powielamy informacje bez konkretnego sprawdzania źródeł. Ale czy tak jest tylko teraz i czy „zalew informacyjny” to domena tylko naszych czasów? Autor twierdzi, że to praktyki od lat dobrze znane i opowiada, jak sam założyciel Stanów Zjednoczonych Benjamin Franklin osobiście wymyślał fałszywe newsy, szeroko rozpowszechniane w kraju mając przy tym ubaw po pachy. Miło się słucha.

Jak dorwać Gangstera. Artur Górski

To jest superprodukcja, której słucham (w normalnym tempie) z wypiekami na twarzy. Nie jestem wielkim fanem gangsterskich opowieści ale ta pozycja jest bardzo wciągająca. Nie trzeba tutaj jednak dużo dodawać, bowiem ten, kto lubi głos Janusza Chabiora oraz sprawia mu frajda domyślanie się w trakcie słuchanie, które przedstawione wydarzenia są faktem, a które zostały zmyślone na potrzebę opowieści będzie zadowolony.

Główny bohater utalentowany pianista „Tima” zamiast piąć się po szczeblach muzycznej kariery wybiera gangsterkę.

Dobrze zrealizowana produkcja ze wspaniałą muzyką w tle.

 Bachor – bezradnik dla nieudacznych rodziców. Węcławek Dominika, Nowakowska Katarzyna, Rączkowska Anna, Grajewski Wojciech

Mnie śmieszy. Ale ja mam totalnie czarny humor i jako dzieciak byłem karmiony „Monthy Pythonem”, a sam wychowałem się na „South Parku” oraz „Little Britain”, więc tak, Bachor mnie śmieszy.

Ale o co w tym chodzi?

Teoretycznie miał być to poradnik/bezradnik dla rodziców, a wyszło… sami posłuchajcie.

Dla dzieci

Pippi Pończoszanka. Astrid Lindgren

Po etapie Akademii Pana Kleksa przechodzimy do kolejnych klasyków. Przyznam, że poza wersją audio posiadamy również książkę drukowaną i na zmianę z Panią Edytą Jungowską wprowadzam swoje dzieci w magiczny świat mieszkanki Willi Śmiesznotki.

8 lat temu wraz z Teatrem Pinokio jeździłem po Polsce jako muzyk. Dzień po dniu, w kolejnych miasteczkach rozkładaliśmy wielki cyrkowy namiot i odgrywaliśmy wspólnie przedstawienie „Pippi”. Piękny czas! Mam więc do tej książki ogromny sentyment. Cenię Pippi za niezależność, uporczywość i przede wszystkim za dobre serce.

Dziecku trzeba „pokój” dać 😉

Akademia Superbohaterów. Tomasz Różek

Biografie wspaniałych polskich naukowców i odkrywców. Wstyd się przyznać ale o połowie tych przeinteligentnych ludzi niestety nigdy nie słyszałem. Skondensowana pigułka wiedzy, z której można zaczerpnąć naprawdę sporo ciekawych historii. Nie dziwne, że jest ciekawie ponieważ autorem projektu jest Tomasz Rożek.

Ping i Pong – szczęśliwe prosiaczki. Olgierd Wąsowicz, Katarzyna Gajewska-Wąsowicz

Krótka (około 30 min) opowieść o dwóch świnkach (no dobra jedna z nich jest dzikiem).

O tym, jak to dobrze jest doceniać to co się ma i cieszyć się tym co mamy tu i teraz. Jako bajka muzyczna przeplatana jest piosenkami.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart